O mnie, o książkach, filmach, wystawach, kolażach i dress-party z poczuciem humoru, niekiedy sarkastycznie a nawet złośliwie.
Blog > Komentarze do wpisu

Najpiękniejsza kobieta

Ewa Stachniak – Ogród Afrodyty, Wydawn. Świat Książki 2007

WSTĘP: Czas jest złodziejem, który kradnie życie, chwila po chwili

O autorce:

Ewa Stachniak urodziła się w 1952 roku we Wrocławiu. Tutaj ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Wrocławskim a potem wykładała w latach 1975-1981. W 1981 roku wyjechała do Kanady na stypendium i tam pozostała. Obroniła pracę doktorską na temat Stefana Themersona w 1988 roku. Pierwsze opowiadania opublikowała w kanadyjskich magazynach literackich. Za powieść „Konieczne kłamstwa” w 2000 roku otrzymała nagrodę za najlepszy debiut.

W latach 1988-2008 wykładała komunikację interkulturową w Sheridan College.

„Ogród Afrodyty” jest jej drugą powieścią. Poza tym napisała „Dysonans” i „Katarzyna Wielka”.

O książce:

Nazywano ja „Piękna Bitynka”. Zofia Glavani urodziła się w 1760 roku.

Poznawanie jej życia zaczynamy od 1822 roku gdy ciężko chora wraz z córką Olgą i służbą jedzie do Spa na operację. Zatrzymuje się w Berlinie – podróż z Petersburga trwała 3 miesiące, 3 dni i 5 godzin. Pomocy medycznej udzielają jej  dwaj lekarze Polak i Francuz, a krewna męża Rozalia opiekuje się hrabiną w dzień i w nocy.

To już ostatnie dni Zofii Potockiej. Życie jakie nie zdarza się często. „Wykorzystała dary, które otrzymała od Boga. I wykorzystała je dobrze”.

Największym darem była uroda. Nie mniej ważnym umiejętność manipulowania. Choć sparzyła się kilka razy jednak osiągnęła to co chciała – pozycję majątkową i towarzyską.

Początek był żałosny – matka sprzedała ją tureckiej księżniczce – lesbijce. Uciekła, bo nie był to szczyt jej marzeń. Potem było w jej życiu wielu mężczyzn między innymi polski król. „Dlaczego tylko mężczyźni mają prawo do przyjemności?” zadawała sobie to pytanie.

Lubiła klejnoty, drogie suknie i uwielbienie mężczyzn. Była przewidującą matką, rozporządziła swoim majątkiem w taki sposób,  że „Jej córki nie muszą nikogo zadowalać”. Ona musiała. Dała córkom wolność. Różnie z niej skorzystały.

Książka została napisana w Kanadzie w języku angielskim. Autorka za pomocą autentycznych i fikcyjnych postaci zapoznaje czytelnika z historią Polski tamtego okresu.

Postępowy ojciec Rozalii mówił: „Gdy ludzie żyją w niewoli, córeczko, rodzi się w nich nienawiść i skłonność do grzechu”.

Lekarze Bolecki i Lefleur walczyli w armii Napoleona.

Przy okazji poznajemy medycynę XVIII wieku – pijawki, czerwone wino, operacje bez narkozy. Na bóle reumatyczne stosowano środki przeczyszczające.

Warto przeczytać tę powieść, autentyczna niebanalna bohaterka na tle burzliwej historii – czegóż trzeba więcej. Polecam.

 

czwartek, 28 listopada 2013, alodia1949
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Elżbieta, *.internetia.net.pl
2013/11/28 16:20:09
Dzięki Irenko za recenzję.
Trzeba po prostu przeczytać.
-
Gość: regi21, *.internetdsl.tpnet.pl
2013/11/28 19:08:57
Daaawno temu czytałam książkę Jerzego Łojka "Dzieje pięknej Bitynki".
Ciebie też czytam, regularnie i z zainteresowaniem
Pozdrawiam
-
Gość: Alodia, *.dynamic.chello.pl
2013/11/28 20:15:48
Bardzo dziękuję paniom za komentarz, pozdrawiam A.
-
2013/11/28 22:39:45
Książka dla pań.. Czytałem recenzję dochodząc do nieoczekiwanego wniosku, że najwyższy czas sięgnąć po książkę Noaha Gordona Medicus o medycynie XI wieku i losach Roba Cola zafascynowanego sławnym lekarzem Avicenną w odległej Persji. Swoją drogą te odległe światy wschodu coś wtedy jeszcze potrafiły światu zaoferować a nie jakt teraz tylko roznosić bomby.
Pozdrawiam
-
Gość: Alodia, *.dynamic.chello.pl
2013/11/29 12:54:04
o tempora, o mores :)
-
2013/11/29 16:17:46
Jakie tempora,takie mores ;)
-
Gość: Alodia, *.dynamic.chello.pl
2013/11/29 19:27:48
takie jak widać :(
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Dodatki na bloga
”znaczek