O mnie, o książkach, filmach, wystawach, kolażach i dress-party z poczuciem humoru, niekiedy sarkastycznie a nawet złośliwie.
Blog > Komentarze do wpisu

bajki terapeutyczne

 Dzisiaj byłam w SKIB-ie (Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy) na czterogodzinnych zajęciach dotyczących bajek terapeutycznych.

Zorganizowało je Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne a prowadziła Genowefa Surniak http://www.skiba.edu.pl/pracownicy-studium/48-genowefa-surniak.html .

Bajkoterapię rozpowszechniła w Polsce dr Maria Molicka. Jest ona autorką książek z zakresu bajkoterapii i bajek terapeutycznych. http://pl.wikipedia.org/wiki/Bajka_terapeutyczna 

Teraz jest wiele książek różnych autorów, które zawierają bajki i opowiadania terapeutyczne.

Moje opowiadania kryminalne, w których zabijam swoich wrogów są terapeutyczne tylko dla mnie ale inni mogą tę terapię/metodę stosować. Byle tylko na papierze czy w komputerze a nie w realnym życiu :).

Taka bajka ma pomóc w opanowaniu dziecięcych lęków z którymi dorośli sobie nie radzą. Mają obniżyć napięcie emocjonalne, pomóc w rozwiązywaniu problemów dziecka, oswoić lęki, uwrażliwić na trudności innych.

Ale są także bajki dla dorosłych.

Książka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel "Siedmiu wspaniałych" zawiera teksty dla osób w różnym wieku.http://pl.wikipedia.org/wiki/Roksana_J%C4%99drzejewska-Wr%C3%B3bel

Są trzy rodzje tych bajek:

- psychoterapeutyczne

- psychoedukacyjne

- relaksacyjne

Bajka terapeutyczna ma ustaloną strukturę i określone cechy. Bohater przeżywa trudną sytuację, a wprowadzona dodatkowa postać (ekspert) konkretyzuje i racjonalizuje problem oraz pokazuje jak sobie z nim poradzić.

W jednej bajce poruszany jest tylko jeden problem. Fabuła często rozgrywa się w bajowym świecie ale przeżywane przez bohatera są realne.

Kiedy czytać dziecku takie bajki:

- gdy jest smutne/złe, bo coś przykrego się wydarzyło

- źle się czuje w przedszkolu/klasie

- ma niską samoocenę

- wydaje mu się, że nikt go nie rozumie

- czuje się samotne

- jest mu ciężko, a nie ma z kim o tym porozmawiać

- boi się czegoś lub kogoś, a nie znajduje wsparcia u dorosłych

- źle się zachowuje, nie lubi wykonywać pewnych czynności

Bajki terapeutyczne można też przeczytać w internecie: www.dbajki.pl, na stronie www.biblioterapiatow.pl , http://www.bibped.skawina.net/clt/clt.html

To tylko mały wycinek tego, czego dowiedziałam się na zajęciach.

Bajka to nie moje klimaty ale chętnie dowiaduję się czegoś nowego, bo to masuje  moje szare komórki a ja dbam, aby mi nie zanikły. Czego i Wam życzę.

sobota, 18 kwietnia 2015, alodia1949
Tagi: Skiba Wrocław
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecane wpisy

Komentarze
2015/04/19 10:29:19
W ramach kolejnej edycji : " Babcie do piór ", na łamach portalu kobieta50plus.pl ,zostały ogłoszone wyniki konkursu : " Opowiem Ci bajkę " , który jest przeprowadzany już po raz kolejny przez Fundację na rzecz kobiet. Ja Kobieta. Ursynoteka z Warszawy ufundowała dla laureatek nagrody książkowe. Na konkurs wpłynęło dużo ciekawych bajek terapeutycznych. W tym moja - wyróżniona :)
-
Gość: Alodia, *.dynamic.chello.pl
2015/04/19 18:40:17
gratuluję i pozdrawiam :)
-
Gość: małgorzata k-m, *.adsl.inetia.pl
2015/05/09 22:32:35
Tak się składa, że bajka to moje klimaty:) Irenka, pozdrawiam.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Dodatki na bloga
”znaczek