O mnie, o książkach, filmach, wystawach, kolażach i dress-party z poczuciem humoru, niekiedy sarkastycznie a nawet złośliwie.

o kotach

wtorek, 04 czerwca 2013

 Misia moja

PRZYSŁOWIA z kotem

- Głaszcz ty kotu skórę, a on ogon w górę

- Im kot starszy, tym ogon twardszy

- Kot się myje - będą goście

- Kot zawsze pada na cztery łapy

- Nie kupuj kota w worku

- Kotu żart a myszce śmierć

- Myszy tańcują gdy kota nie czują

- Pierwsze koty za płoty

- W nocy wszystkie koty bure

- Wie kot czyje mięso zjadł

- Źle tam gdzie myszy bratają się z kotami

 - Kot niełowny, chłop niemowny - często głodny

- Nie dla psa kiełbasa, nie dla kota sadło (szperka)

POWIEDZONKA

- Tyle co kot napłakał

- Igrać jak kot z myszą

- Patrzeć jak kot na szperkę

- Popędzić komuś kota

Jeśli znacie jeszcze inne - napiszcie.

 

 

 

 

18:03, alodia1949 , o kotach
Link Komentarze (9) »
piątek, 17 lutego 2012

no, czyż nie kota wredota?

Misia w całości swej

 

„Dom bez kota to głupota” ułożyłam kiedyś.

„Nie da ci ojciec, nie da ci matka, tego co ci da kocia łapka”  sparafrazowałam.

 KOT – felis domestica, zwierzę domowe z rodziny kotowatych, oswojony ok. 4000 roku pne. w Nubii, w Egipcie od 2000 roku pne. jako zwierzę domowe cenione i otoczone czcią. Egipską boginię radości i zabawy Bastet, uosobienie seksu, przedstawiano jako kotkę albo kobietę z głową kotki.

W starożytnej Grecji koty były osobliwością (Egipcjanie ich nie sprzedawali), w Pompei nie znaleziono kocich kości. Koty w większej ilości pojawiły się dopiero za czasów cesarstwa rzymskiego, szanowano je w przeciwieństwie do psów, bo się nie płaszczą przed człowiekiem i zachowują nieco niezawisłości.

Do Chin dotarły przez Babilon i Indie w VI w. ne.

W średniowiecznej Europie były rzadkością, wg ówczesnego przesądu diabeł chętnie pojawiał się w postaci czarnego kota, który wraz z sową miał być ulubionym towarzyszem czarownic.

W dawnej Polsce kot domowy zajął miejsce oswojonej łasiczki i był, podobnie jak pies, chroniony obyczajem: kto kota zabił hańbił się, bo było to zajęcie hyclowskie.

 Pierwsza moja kotka miała na imię Alodia. Pewnej deszczowej środy znalazłam ją , malutką, pod krzakiem, intensywnie wylizującą się, na podwórku biblioteki w której pracowałam. Zawsze lubiłam czarne koty, wzięłam ją więc ze sobą i w bibliotece nakarmiłam. Zadowolona usnęła na moim ramieniu. W domu okazało się, że jest rojowiskiem pcheł. Szampon dla kotów pomógł. Wyrosła na dużą i przemiłą kotunię. Miała białe plamki z przodu: na szyi, niżej po prawej i lewej stronie oraz na dole w środku – seksownie bardzo. Lubiła leżeć na moich nogach oraz na szyi.

Po jej odejściu, w dniu moich urodzin, we wtorek, w środę już dzwoniłam do osób ogłaszających się w gazecie. Tak trafiłam na roczną Misię z którą mieszkam do dzisiaj. Jest ona czasem kotą pieszczotą, a niekiedy kotą zgryzotą.

Ewa (współbohaterka moich opowiadań) twierdzi, że kot to kocur, a kotka to kota.

Misia gdy jest zadowolona to mnie lekko podgryza, gdy zła gryzie mocno. Dlatego nazwalam ją Gryzeldą, w zdrobnieniu Gryzią. Uważa się za pępek mojego świata, bo zaraz po wstaniu najpierw ona dostaje jedzenie.

Na szczęście teraz daje mi się wysypiać, bo na początku potrafiła o czwartej nad ranem na mnie wskakiwać i domagać się misiania (miziania).

Alodia uwielbiała spać ze mną, Misia jest bardziej niezależna. Leży więc gdzie jej najwygodniej i najcieplej. Na krześle pod narzutą, na stole gdzie kocyk dla niej położony, na pralce przy rurach kaloryfera.

Gdy jest ciepło obie chodzimy na strych – ja wieszam pranie, ona uprawia ganianie za pająkami i muchami.

Czasami domaga się, głośnymi miaukami, wypuszczenia na klatkę schodową, aby zejść kilka pięter niżej. Być może czuje zapach kotów u sąsiadki. Jeden z nich kiedyś przyszedł na nasze piętro i spotkali się, tak trochę z dystansem, bez sekscesów.

A mój blog nosi nazwę „kot na gałęzi”.

 Moje ulubione powieści o kotach to seria ponad 30. pozycji pt. „Kot, który...” L. J. Braun – polecam.

Przysłów i powiedzeń z kotem jest wiele – które z nich pamiętacie?

 Korzystałam z W. Kopaliński – „Słownik mitów i tradycji kultury”

 

O autorze
Tagi
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Dodatki na bloga
”znaczek