O mnie, o książkach, filmach, wystawach, kolażach i dress-party z poczuciem humoru, niekiedy sarkastycznie a nawet złośliwie.

Brave festival

czwartek, 05 lipca 2012

 Tegoroczny "Brave festival" jest pod hasłem "Wtajemniczenia kobiet"  http://bravefestival.pl/index.php/pl/program/wydarzenia

 Dzisiaj w "Mleczarni" (na stolikach w patio zamiast wazonów są małe konewki) byłam na spotkaniu z dziesięcioma kobietami z brazylijskiego zespołu "Meninas de Sinha" http://www.kup-bilet.net/242701/brave-festival-2012-maninas-de-sinha-2012-07-06-wroclaw.html.

Założycielką jest Valdete Coldeiro. Opowiedziała, że jest sierotą nieznającą nawet daty swoich urodzin. Ciemnoskóra, biali dali jej tylko dom jako budynek. Jako dorosła poszła wyrobić jakiś dokument i podała wymyśloną datę urodzin. Chciała pierwszy raz wyprawić sobie urodziny ale nie udało się jej zarobić na tort więc świeczkę do zdmuchnięcia umieściła na pudelku po butach. Potem mieszkała w faveli gdzie zauważyła, że wiele kobiet z przychodni wychodzi ze środkami uspakajającymi. A, że nie było tam ani wody, ani prądu postanowiła skrzyknąć kobiety w dobrej sprawie. Zaczęło się od robótek ręcznych, potem były śpiew i taniec. Tak 23 lata temu powstał zespół liczący teraz 32 kobiety. Niemłode, bez urody z okładek, figury modelek i ubrań od kreatorow mody, w różnych odcieniach skóry, wzroście ale każda z niełatwą przeszłościa. Brazylię wyobrażamy sobie jako krainę radości i kolorów. Jedna z pań powiedziała, że dopóki nie poznała Valdete widziała tylko szarość. Teraz mają kolorowe stroje, pedicure i manicure, pięknie pomalowane paznokcie. Jedna miała 11. dzieci. Inna gra na gitarze i komponuje. Wszystkie śpiewają i tańczą. Piosenki opowiadają o ich niełatwym życiu, a mają o czym.

Z widowni usadzonej w kole (tak sobie panie z zespołu zażyczyły) padło pytanie "kto im najbardziej przeszkadzał w powstaniu zespołu, występach i działalności?" Mężowie, oczywiście.

W ich faveli jest już woda i prąd, a dzięki występom w różnych miejscach powstają podobne grupy.

Na koniec panie zaśpiewaly i zatańczyly trzy piosenki, każda z nich ma swoje solo.

opowiadają

 

śpiewają i tańczą

Valdete - założycielka stoi, obok kompozytorka i gitarzystka

O autorze
Tagi
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Dodatki na bloga
”znaczek