O mnie, o książkach, filmach, wystawach, kolażach i dress-party z poczuciem humoru, niekiedy sarkastycznie a nawet złośliwie.

spotkanie literackie

sobota, 28 kwietnia 2018

 

 

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia odbył się mój wieczór autorski we wrocławskim „Saloniku Trzech Muz”.

Przygotowywałam się do niego dość długo i konkretnie. Do tego stopnia, że wszystko wypełniło bardzo dużą torbę. Ciężka była, bo książki, kserokopie opowiadań i innych tekstów o kotach, dodatki rękodzielnicze (zakładki, kartki okolicznościowe i kolaże, torby papierowe [z lepiejami] każda rzecz  z motywem kota), torebki na książki, słodycze i wino, podpórki – metalowa, drewniana i tekturowa swoje ważyły.

Przed spotkaniem rozłożyłam na stolikach małe i większe teksty o kotach a gospodyni Saloniku Pani Ali wręczyłam ekologiczną torbę na zakupy z kotami na gałęziach i nazwą mego bloga (sama ją ozdobiłam).

To był duszny dzień, bo oczywiście musiało się rozpadać przed spotkaniem. Pot lał się ze mnie wodospadami stwierdziłam więc, że przydałby się wentylator. A ponieważ go nie ma to marzę o tym, aby z jednej strony ktoś mnie wachlował a z drugiej wycierał twarz. Ale tak się nie stało.

Spotkanie było pod hasłem „Jak być twórczym seniorem” opowiedziałam więc trochę czym się zajmuję.  I, że należy masować swoje szare komórki całe życie a na emeryturze szczególnie. To wszystko po to, aby nam nie zanikły. Jeśli ich nie masujemy stajemy się stetryczałymi marudami i narzekaczami.

Na stoliku ustawiłam książki w których są moje haiku, limeryki, lepieje i epitafia. Także teksty mnie dotyczące.

Ubrana byłam w bluzkę koszulową czarną z drobnym motywem kociej główki, dodatkowo przypięłam sobie broszkę  w postaci białego kota.

Przed przeczytaniem opowiadania ze zbioru "Wrocław, koty i... Opowiadania prawie kryminalne" poprosiłam o uruchomienie poczucia humoru i niektórym się to udało.

Poinformowałam także, że prawie  w każdym tekście są dane dotyczące różnych miejsc naszego miasta, a poza tym poruszone problemy społeczne np. przekręt na budowie, zakazana miłość, alkoholizm, mobbing .

Nawiązuję także do wydarzeń historycznych jak powódź i stan wojenny – internowanie w Gołdapi.

Czytałam „Zwłoki w Parku Szczytnickim” – w nim oprócz akcji zamieściłam dane o poniemieckim osiedlu WUWA i o Obserwatorium Astronomicznym.

Dwie koleżanki (Iza i Ela – dziękuję!) robiły zdjęcia – najlepsze z nich umieściłam na facebooku.

Po przeczytaniu opowiadania powiedziałam, że teraz jest czas na pytania i pretensje. Nie było.

Zapytano czy nadal piszę, więc pochwaliłam się, że owszem ale zmieniłam gatunek na sztuki teatralne. Znowu okazało się, że  nie potrafię napisać długiego tekstu. Wyszły więc dwie jednoaktówki (koleżanka orzekła, że to są skecze i chyba ma rację) – jedna to komedia kryminalna z czarnym humorem, druga to komedia obyczajowa. Obie o seniorach.

Prawie na każdym takim spotkaniu jest osoba, która chce zostać gwiazdą. Skutek  jest wręcz odwrotny do zamierzonego.

Parę osób zrobiło mi przyjemność  nabywając moje książki ale i tak największym powodzeniem cieszyły się słodycze i zrobione oraz rozdawane przeze mnie zakładki – sówki.

Na koniec pan Bolek zaintonował „sto lat” na moją cześć parafrazując: sto lat, sto lat niech pisze nam.

„Salonik” i koleżanka obdarzyli mnie pięknymi czerwonymi różami a znajoma z Klubu Seniora – wiśniami w czekoladzie, od koleżanki bibliotekarki dostałam zakładkę z kotem świecącym w nocy.

Wszystkim obecnym bardzo dziękuję za przybycie – naprawdę doceniam.

 

sobota, 01 lipca 2017

?

W poniedziałek byłam w Klubie Muzyki i Literatury na spotkaniu z pisarką Katarzyną Georgiou.

Na początku autorka powitała obecnych na sali swoich rodziców (dziękując im za wszystko) oraz siostrę i syna. Miło gdy rodzina się lubi i wspiera.

Wspomniała o tym, że ojciec gdy wysyłał Ją na emigrację powiedział: ?tylko nie wracaj cholero?. ?A cholera wróciła? ? stwierdziła poetka. Jak widać mają poczucie humoru.

Autorka mieszkała w Kanadzie gdzie zapoznała się i nasiąknęła kulturą indiańską o której często opowiada w trakcie spotkań z czytelnikami.

Przybyli także znani wrocławscy poeci ? dwaj panowie B.

Prezentowane przez poetkę teksty urozmaicało śpiewające i grające trio wykonujące piosenki do Jej wierszy.

Przedstawiona poezja i bajędy to zachwyt życiem i naturą, którą ma możność obserwować mieszkając w Dolinie Baryczy.

Dlatego zabrakło mi na spotkaniu pachnącego bukietu kwiatów i ziół z ogrodu poetki, którego pełną krasę przedstawia na zdjęciach zamieszczanych na facebooku.

Katarzyna pisze zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Oto fragment wiersza o kocie:

Kot Mruczymbał

Mały Mruczymbał to jest gość

Co swej pani daje w kość

Rano, wieczór, we dnie, w nocy

Wciąż rozrabia, ciągle psoci.

 

Nie śpi i nie odpoczywa,

Tylko szuka, wącha, bywa

W każdej dziurze, zakamarku

Jakby mógł to i w zegarku.

 

Teraz młody jest, więc każdy

?och, achami? na nim wzdycha

Wszak to zawsze radość wielka

Z figlów pośmiać się komika.

 

Masło liże z maselnicy,

cukier zjada z cukiernicy,

szynkę bierze wprost z talerza ?

co wyrośnie z tego zwierza?

 

Wywiad z nią: http://annasikorska.blogspot.com/2017/06/katarzyna-georgiou-o-pisaniu-i-nauczaniu.html

http://kuznia.art.pl/wydarzenia-kulturalne/1796-zycie-i-pasje-wroclawskiej-poetki-katarzyny-georgiou.html

blog: http://skalnykwiat.blogspot.com

 sobota, 03 października 2015

 Zaproszono mnie na piątkowe spotkanie z pisarzem Andrzejem Szynkiewiczem autorem "Gniewnego lata". Napisałam o niej  http://kotnagalezi1.blox.pl/2015/05/Dowcipny-detektyw.html

Odbyło w Mediatece i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie pomysł autora. Należał on bowiem do grupy rekonstruującej wydarzenia historyczne, więc ma wprawę w tworzeniu i wykonywaniu różnych pomysłów.

Z radio-patefonu sączyła się muzyka z epoki, czyli z lat trzydziestych XX wieku.

 Na początku zebrani ujrzeli mężczyznę z wąsem, fajką i teczką wchodzącego w przestrzeń jaką autor z pomocą mebli rodzinnych i przyjaciół stworzył:

Mężczyzna powiesił płaszcz na wieszaku, zasiadł za biurkiem i zabrał się do przeglądania dokumentów.

Aż tu nagle usłyszeliśmy trzy strzały ale jakoś nikt nie padł na ziemię. Z antresoli zbiegli dwaj panowie, jeden popychał drugiego.

 Podeszli do biurka, popychający usiadł na krzesle przy maszynie do pisania, drugi naprzeciw policjanta z fajką. I zaczęło się przesłuchanie.

 Oczywiście na początku zapytano o imię i nazwisko. Podejrzany nie odpowiedział, że nazywa się Grzegorz Brzęczyszczykiewicz ponieważ był to prywatny detektyw Wilhelm Knocke, bohater "Gniewnego lata", czyli autor we własnej osobie. Przesłuchanie policyjne trwało krotko, dłużej literackie, bo policjant zamienił się w prowadzącego spotkanie.

O autorze i jego twórczości można się dowiedzieć z autorskiej strony: http://wilhelm-knocke.pl/

a wygląda tak:

środa, 30 stycznia 2013

dzisiaj w bibliotece publicznej przy ul Wyszyńskiego spotkaliśmy się z panią Marią lewkowską i jej poezją o kotach. Na gitarze grała i swoje teksty (m.in. "Black cat blues") śpiewała Elżbieta Kołodziejczyk - na zdjęciu obie panie oraz torba ekologiczna z kotem.

Pani Maria urodziła się w 1958 r. we Wrocławiu. Ukończyła liceum ss. Urszulanek i Papieski Wydział Teologiczny. Kotami zajmuje się od 13 lat. Wydała dwa  "kocie"tomiki:

z tego drugiego:

W gwiazdy zapatrzona

Inka - czarna kotka

Marzy o strumieniu

i białych stokrotkach

 

Rozmawia z wróblami

I wita jaskółki

Przywołuje słońce

Straszy wszystkie smutki

***************************************************

Szare ptaki nadleciały

Usiadły przy oknie

Trzepot skrzydeł umilkł

Może nikt nie zmoknie?

 

Kot podbiegł do szyby

Nos ropłaszczył czarny

Ja jestem szczęśliwy

Lecz los ptaków marny!

*************************************************************

Jestem Łazior - kot czarny i biały

Jestem Łazior - kot brudny okropnie

Jestem Łazior - kot głodny zmarznięty

kot co marzy o świetle w Twym oknie.

 

W oczy Ci zajrzę pewnie wieczorem

Kiedy wracać już będziesz do domu

Jeśli spojrzysz dziś na mnie uważnie

Ujrzysz kota co mruczy - nikomu

 

poniedziałek, 03 września 2012

 na zdjęciu autorka EwaStachniak na tle swojej książki http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewa_Stachniak

Książka nosi tytuł "Katarzyna Wielka. Gra o władzę", a na książce są dwa napisy:

 "Aby przetrwać musi przyswoić sobie reguły pałacowej gry i pamiętać o jednym: wszyscy oszukują".

"Historia romansów, intryg i spisków jednej z najodważniejszych kobiet w dziejach".

Caryca Katarzyna II ma u nas bardzo złą opinię, to ta, która wzięła udział w rozbiorach Polski, uwiodła Stanisława Poniatowskiego, miała setki kochanków, była okrutna i zła.

"Dlaczego akurat Katarzyna?" - zapytałam autorkę. Bo była bohaterką jednego z jej opowiadań, a poza tym podobizny carycy przewijały się ciągle przez życie autorki. Zapytałam też czy polubiła swoją bohaterkę? Stara się tak pisać, aby czytelnik sam sobie wyrobił zdanie.

Książka to powieść, narratorką jest osoba (fikcyjna) z otoczenia Katarzyny. Autorka przed napisaniem książki robiła liczne przygotowania. Przeczytała pamiętniki Katarzyny i Stanisława Poniatowskiego i inne z tej epoki. Była z mężem w Sankt Petersburgu, zwiedzała i dokumentowała miejsca gdzie caryca mieszkała, chodziła, jeździła. Fotografowali też obrazy zawierające przedmioty z epoki, aby móc je potem opisać.

Majlowo zadawała pytania różnym ekspertom, np. lekarzom opisywała objawy chorób swoich bohaterów i pytała na co chorowali. Katarzyna miała cukrzycę II stopnia, a lekarz kazał jej pić codziennie rano kieliszek słodkiego wina. Dlatego miała niewyleczalne wrzody na nogach i w ostatnich latach już nie chodziła.

Caryca bardzo dużo czytała, autorka ściągała (sprowadzała) i czytała te same książki, aby wczuć się w zainteresowania, sposób myslenia, skojarzenia bohaterki.

Przeszłość jest obcym krajem, trzeba się jej nauczyć, poznać język, szczegóły życia - usłyszeliśmy.

Autorce zależy, aby jej książki były czytane, nie chce pisać do szuflady lub dla małej grupki ludzi.

 Pisze po angielsku, autoryzuje przekłady swych książek.

Studiowała we Wrocławiu anglistykę, w Kanadzie zrobiła doktorat, mieszka tam od 30. lat.

sobota, 17 marca 2012

 Zapraszam 20 marca (wtorek) o godz. 17, na spotkanie poetyckie członkiń Robotniczego Stowarzyszenia Tworców Kultury, pt.: "Wiosna jest w nas"

w Domu Kultury "Piast" Wrocław, ul. Rękodzielnicza 1, (dojazd tramwaje: 3,10,21,23, autobusy: 103, 126, 128),

wystąpią: Aleksandra Zamorska, Marianna Danilczuk, Leokadia Bajrakowska i Iza Bill, a przy okazji będzie można obejrzeć wystawę obrazów.

czwartek, 23 lutego 2012

 nie, nie otrzymałam takiego bukietu

Tomik "Zabawy literackie" zawiera limeryki, lepieje, altruitki, fraszki i epitafia. Wydał go Nauczycielski Klub Literacki "Ananke" istniejący przy ZNP od 1989 roku .

Dzisiaj we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury niektóre autorki powyższych dziełek miały okazję je przedstawić. publiczności siedzącej wokół zbyt dużego biesiadnego stołu. Oj, nie pasuje on tam, nie pasuje.

 Powitał nas gospodarz klubu, bardzo elegancko odziany w sportowy nader sweter.  Nie znał nazwy chóru ani tytułu tomiku usprawiedliwiając się, że został zaskoczony. Ale choć jeden garnitur to pewnie ma?

Na początku, w środku i na koniec wystąpiło 8 osób z chóru "Basilica Cantans" z parafii p.w. św. Antoniego na Karłowicach i Bazyliki Mniejszej p.w. św. Elżbiety.  Pięknie śpiewali i elegancko wyglądali. Pierwsza pieśn nosiła tytuł "Nie będzie Jasieńka głowa bolała" i mam nadzieję, że nikogo z obecnych także. Choć były 2 szampany i butla pysznego wina z wiśni popędzonego przez Lonię-współautorkę tomiku.

Młodzieniec z chóru zapytał czy ja też będę czytać spod fortepianu. Stanę raczej obok - odpowiedziałam.

Spotkanie prowadziła Aleksandra Zamorska wywołując nas do czytania swoich tekstów. Ja poszłam na pierwszy ogień jako autorka podwójna, bo i kolaży na obu okładkach. Najpierw czytałyśmy limeryki (przedstawię tu tylko swoje utwory, cały tomik można u mnie nabyć).

Cny bibliofil z Wrocławia

książek w domu nastawiał.

Niechcacy zrobił "hop"

i zarwał mu się strop.

A biały kruk mu nawiał.

Potem lepieje, moich w tomiku nie ma.

Altruitki:

Zamiast bluzgać w internecie

lepiej zamknij się w klozecie.

*************************************

Miast bez sensu szukać złota

lepiej pogłaszcz swego kota.

***********************************

Fraszki - jakoś ich nie pisuję

Epitafia:

Tu leżą dobre maniery

szlag je trafił, do cholery.

****************************

Tu leży rozum Polaków

bardzo długo go opłakuj.

************************************

Tu leży wspanialy mój kot

autor wielu przemyślnych psot.

**************************************

Członkowie chóru dostali w prezence po jednej róży (patrz wyżej) i po tomiku "Zabaw literackich".

Nie obyło się bez dzwonienia jednej z komórek w czasie występu chóru. Komórki, na czas spotkania, won do komórki jakiejś.

Dziękuję wszystkim moim znajomym obecnym na spotkaniu.

 

 

czwartek, 17 listopada 2011

 Dolnośląska Biblioteka Publiczna organizuje "spacery literackie" po Wrocławiu.  Oprowadza sympatyczna i urodziwa przewodniczka pani Krysia. Przyszło ponad 30 osób, w tym kilku panów. Dzisiejszy odbył się w redakcji miesięcznika "Odra". Mieści się ona pod adresem Rynek-Ratusz 25. Weszliśmy na drugie piętro wąskimi schodami w ślicznym i optymistycznym ciemnoszarym kolorze, ściany są zaś popielate.Tyż piknie. Idealnie z tym komponuje się bardzo duży obraz z dwoma postaciami i napisem "Tu mordują" będący własnością jednego z redaktorów. A to go autor uszczęśliwił! Kolorystyka wzmiankowana bardzo też konweniuje z tym co opowiadał redaktor naczelny Mieczysław Orski. Albowiem ANI JEDNA biblioteka publiczna we Wrocławiu nie prenumeruje "Odry". Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej (www.biblioteka.wroc.pl wysyłajcie podziękowania) oświadczył naczelnemu, że nie ma na to pieniędzy. Dolnośląska Biblioteka Publiczna i Pedagogiczna otrzymują po jedenym egzemplarzu w prezencie. Pismo jest dotowane przez Ministerstwo Kultury. Drukuje 5000 egzemplarzy (zaczęto w 1961 roku od 3000). A władze Wrocławia, które otrzymało tytuł miasta kultury, w ramach leczenia kompleksów, wydaje fortunę (więcej niż Warszawa na Nagrodę Nike) na nagrodę Angelusa Silesiusa. O pracy od podstaw nikt w urzędzie nie słyszał? Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Szczególnie w miejskim urzędzie. Gratuluję!

Spotkanie w ciasnym pokoju redakcji uświetniła swoją obecnością 80-letnia poetka Urszula Kozioł. Niestety ze zranionym prawym kciukiem więc nie mogła podpisywać swojej książki. Kolekcjonuje "starocie" i jedna z obecnych pań podarowała jej kryształowy korek do karafki, od wielu lat będących w posiadaniu jej rodziny.

Na oknach pokoju leżą sterty papierów. Redaktor Orski opowiedział, że za czasów poprzedniego naczelnego młody pracownik pisma przekopał te sterty i znalazł teksty Olgi Tokarczuk i Stasiuka. Nikt wtedy w "Odrze" się nimi nie zainteresował, pisarzy docenili inni. Młody szperacz już tam nie pracuje. Nie wiem dlaczego. Powiedziano nam też, że w Polsce bardzo wiele osób pisze wiersze i redakcja jest nimi zasypywana. Wniosek prosty - nie wysyłajcie do "Odry" swoich tekstów. Piszcie do szuflady (jak ja) lub wydawajcie na własny koszt.

W numerze piątym z tego roku jest tekst Mariusza Urbanka "Jeden dzień z życia "Odry" polecam bo dowcipny. Oraz potwierdzający to co wyżej.

Oto strona internetowa pisma: www.odra.net.pl

Zmęczona staniem w tłumie i kurtce pokrzepiłam się kawą w "Witamince". Przy wejściu na parapecie stoi kilkanaście "uwolnionych" książek do wzięcia. Głównie literatura sensacyjna. Można się częstować.

 

poniedziałek, 18 kwietnia 2011

 Byłam dzisiaj w "Saloniku Trzech Muz", aby ustalić kiedy i jak będziemy instalować moją wystawę (juz teraz zaprazam na 9 maja, godz. 18). Przy okazji obejrzałam prace E. Zakrzewskiej. Urodzila się w 1959 r. w Cieszynie. Ukończyła Liceum Plastyczne, a potem pedagogikę. Prezentowane prace są jej debiutem.

 

Swoje wiersze prezentował dziś Alfred Kampa. Wydał wlaśnie pierwszy tomik "Człowiek: wszystko i nic". Oprawę muzyczną zapewniły jego dwie wnuczki grając na gitarach i śpiewając.

Autor jest z wykształcenia fizykiem, z zawodu nauczycielem, z charakteru ciepłym i życzliwym człowiekiem.

na zdjęciu A. Kampa i Ela K. osoba o wielu talentach m.in. muzycznym, literackim, wydawniczym.

Na spotkanie

Spotkam się z drzewem.

Obejmę chropawe trwanie,

przygarnę istnienie,

tak samo wysokie jak moje,

po równo stare i młode.

Będziemy razem żyć.

Stojąc.

 

 

środa, 26 stycznia 2011

 Kilkanaście razy wystawiałam się na krytykę pokazując kolaże lecz nigdy nie czytałam publicznie swoich utworów. Planowałam to zrobić w maju ale stało się inaczej. Koleżanki namówiły mnie na wspólny wieczór z haiku w Klubie przy ul. Sarbinowskiej (patrz zdjęcie, ja to 4-ta od lewej). Popełniłam ich kilka, choć jestem osobą prozaiczną czyli wolę prozę. Pisać i czytać.

Grupa twórcza "Ananke" wydała, ostatnio, tomik pt.: "Świat według haiku" w ktorym jest sześć i moich. Czytałyśmy po kolei swoje haiku, oto moje:

Haiku:

Stare albumy

układam puzzle wspomnień

collage życia. 

***************************

Słoneczna plama

na dywanie drzemie kot.

Ciepło i błogość.

*********************************

Wyrzucone życie

obok śmietnika książki

kiedyś bestsellery.

Teresa wymysliła, że na zakończenie ja przeczytam limeryki, a z własnej inicjatywy dodałam "Lepieje", "Altruitki" i "Epitafia" i dwie scenki Teatrzyku "Kielbie we łbie", oto niektóre z nich:

Limeryki:

Czarny kot z Wrocławia

nocami się zabawiał,

aż go dorwali

i wykastrowali.

Łagodny jest jak łania.

**********************************

Mieszkaniec Karłowic zalany

podlewał sąsiednie bramy.

Aż pies rudy jak tygrys

najcenniejsze mu wygryzł.

Nie wyleczy tej rany.

Altruitki:

Zamiast śpiewać falszywie

uprawiaj w ogródku endywię.

**********************************

Zamiast pleść banały

zrzuć się sam ze skały.

Epitafia:

Tu leżą dobre maniery

szlag je trafił, do cholery!

***************************

Tu leży rozum Polaków

bardzo długo go opłakuj.

Lepieje:

Lepiej wisieć na sośnie

niż czytać "Przedwiośnie".

************************************

Lepiej nie wychodzić z krzaków

niż czytać "Krzyżaków".

*****************************

Lepiej czytać książki

niż zbierać posążki.

*****************************

Lepiej glaskać kota

niż żyć jak idyjota.

Jedna ze słuchaczek powiedziała mi, że jest polonistką i uczniowie tak traktują konieczność czytania lektur jak to opisałam w "lepiejach".

Na zakończenie chór "Dumka" (na zdjęciu) zaśpiewał kolędy, a my wraz z nim ostatnią zwrotkę "Bóg się rodzi" czyli:

"Podnieś rękę, Boże Dziecię,
Błogosław Ojczyznę miłą!
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę swą siłą.
Dom nasz i majętność całą,
I wszystkie wioski z miastami.
A Słowo ciałem się stało

 i mieszkało między nami". 

 

 

 
1 , 2
O autorze
Tagi
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Dodatki na bloga
”znaczek